16 Kasım 2011 Çarşamba

Truffle

Truffle için yüzlerce tarif bulabilirsiniz. Ama çok kolay olması sebebiyle genelde pastalardan arta kalan  keklerin kenarları ve kırılan keklerin blenderda parçalanarak, çikolatalı Ganache (Ganaj) ile karıştırılıp minik toplar yapılması ve bunların kırık Fındık, Fıstık tozu, Hindistan cevizi gibi malzemeler ile kaplanması ile yapılıyor.
Kolaylığına bakıp sakın aşağılamayın inanılmaz lezzetli oluyorlar.

Bizde yaptığımız son pastaların kenarlarını kullanarak çikolata Ganache ile bu lezzet toplarını kendimiz için yaptık. Kutuda olduğuna bakmayın elimizde kutu vardı onun içine koyduk. 

7 Kasım 2011 Pazartesi

Minibüs

Bu pasta da bizi her sabah oğluşumun okuluna götüren, işyeri servis şöförümüz Mehmet Bey için.  Her sabah yolunu değiştirerek bizi okula bıraktığı için kendisine teşekkür ediyoruz.
Biz minübüse çok benzettiğimizi düşünürken  oğluşumuz minübüsün sarı kenar çizgilerini unuttuğumuzu söyleyerek eleştirisini dile getirdi. Bu küçük unutkanlığa rağmen pasta çok beğenildi biz de çok mutlu olduk.

Oğluşuma pasta

Her yaptığımız pastada ne olur ne olmaz diye bir de yedek kek yapıyoruz. Herhangi bir aksilik olmazsa bu kek dondurucuya gidip daha sonra başkaları için kullanılacağına eldeki malzemeler ile yakın dostlar ve oğluşum için bir pasta daha  yapıyoruz  ve afiyetle yiyoruz.

Taraftar Pastası

Apartman görevlimizin oğlu Talha fanatik bir Beşiktaşlı. Bu pastayı Talha'nın doğum günü için yaptık. Hem pastayı götürmek hemde doğum gününe katılmak için oğluşumla beraber gittik. Doğum gününe gelen çocukların pek bir hoşuna gitti. 

Nice mutlu yıllar Talha, herşey gönlünce olsun.